Jak malować sufit

Gładka powierzchnia, na której nie widać ruchów wałka czy pędzla, to proste zadanie, ale tylko wtedy, gdy wiesz, jak się za to zabrać. W tym wpisie pokażemy Ci, na co musisz zwrócić uwagę podczas malowania sufitu. Czy kierunek ma znaczenie? Co z położeniem okna i ruchem wałka? Gruntować powierzchnię czy nie jest to konieczne? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, to tutaj je znajdziesz. 

W którym kierunku należy malować sufit?

Mogłoby się wydawać, że nie ma to żadnego znaczenia. Nic bardziej mylnego! Jeśli zaczniesz malować w złym kierunku, z całą pewnością po wyschnięciu farby zobaczysz pasy, którym daleko będzie do estetycznych. Dlatego zawsze wykonuj te same ruchy i nie zmieniaj strony, od której zacząłeś swoją pracę. W przeciwnym razie nie uzyskasz efektu gładkiego sufitu, a poprawianie będzie równie męczące i dodatkowo zabierze czas. 

Jedna czy dwie warstwy farby na sufit?

To kwestia sporna. Jednak niezaprzeczalnie lepszym wyborem pod względem łatwości pracy i uzyskanego efektu są dwie warstwy. Malując sufit dwa razy, jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko powstania nieestetycznych pasów. Należy tutaj pamiętać, że kierunek ruchu wałka będzie się różnić w zależności od tego, na którą opcję się zdecydujesz, ponieważ promienie słoneczne nie będą łaskawe dla nawet najmniejszego mankamentu. 

Jeśli zdecydujesz się na położenie jednej warstwy, nakładaj farbę od okna, przez które wpada największa ilość światła. Jeżeli jednak zaplanujesz dwie, musisz działać odwrotnie. Pierwszą warstwę nałóż w kierunku do okna, równolegle. Drugą natomiast prostopadle – co najmniej po upłynięciu 4 godzin. 

Technika malowania sufitu – o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o gruntowaniu ścian przed malowaniem i wyborze wysokiej jakości farby, np. antyrefleksyjnej. Musisz również wybrać rodzaj wałka, czyli wykonany z odpowiedniego materiału, o konkretnej długości włosia oraz rozmiarze. 

Pamiętaj też, żeby przed przystąpieniem do pracy wymieszać i przecedzić farbę. Nigdy nie dociskaj wałka zbyt mocno – tutaj nie potrzebujesz dużej ilości siły. Co więcej, aby uniknąć nierównego kolorytu na suficie, zadbaj o to, żeby każdy ruch wałkiem zachodził na kolejny. W ten sposób będziesz zadowolony ze swojej pracy.