Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych - doradzamy

Idealnie gładkie ściany to cel wielu osób. Nasza firma od lat zajmuje się tego typu pracami, więc znamy ten temat od podszewki. W tym artykule omówimy szpachlowanie łączeń płyt gipsowych, jak je wykonujemy, jakie istnieją standardy i czym się od siebie różnią, oraz skąd biorą się widoczne nierówności po malowaniu. 

Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych – czym je wykonujemy? 

Stosujemy taśmy polimerowe. Do ich największych atutów możemy zaliczyć elastyczność, ogromną wytrzymałość na rozciąganie w każdym kierunku, estetykę wykonania oraz równe i proste linie łączące dwie powierzchnie, np. sufity i ściany. Lata doświadczenia pozwoliły nam na wypracowanie procesu, który pozwala na utrzymanie wykonanych prac przez wiele lat w niezmienionej postaci. 

Czym szpachlujemy łączenia płyt gipsowych? Korzystamy ze sprawdzonych narzędzi marki TapeTech. Zaczynamy od gruntowania. Następnie przechodzimy do fugowania masą z włóknem i wklejania taśm. Dwukrotnie spoinujemy, a po wyschnięciu szlifujemy za pomocą szlifierek oscylacyjnych i siatek ściernych Abranet. Dzięki temu uzyskujemy gładką powierzchnię bez rys i bez pyłu, co znacznie ułatwia późniejsze malowanie. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pracujemy w standardzie Q4. Wykonujemy więc pracę o najwyższym standardzie. Na rynku istnieją również trzy inne: 
- Q3, w którego zakres wchodzi Q2, ale kolejna warstwa jest całościowa, dzięki czemu malowanie czy tapety znacznie lepiej wyglądają; 
- Q2, czyli szpachlowanie łączeń płyt gipsowych i zniwelowanie nierówności poprzez pokrycie miejsc z wkrętami drugą warstwą masy; 
- Q1, który polega na spoinowania miejsc, w których umieszczone zostały wkręty montażowe. 

Szpachlowanie łączeń płyt gipsowych – nieestetyczny efekt po malowaniu

Na tym etapie prac wykończeniowych najczęściej widać popełnione błędy. Jeżeli widać łączenia płyt gipsowych po malowaniu, to znaczy, że szpachlowanie nie zostało dobrze wykonane. Prawdopodobnie wina leży w pominięciu gruntowania lub użyciu nieodpowiedniego produktu, przez co powierzchnia wchłonęła dużą ilość farby, uwypuklając jednocześnie nawet najdrobniejsze szczegóły spoinowania. 

Jeżeli sam wykonałeś szpachlowanie łączeń płyt gipsowych lub wynajęta ekipa popełniła błąd i po malowaniu są widoczne mankamenty – skontaktuj się z nami.